Jak poznać pierwsze objawy ciąży

Nie istnieje szablon czy lista kontrolna, dzięki której kobieta – po odhaczeniu wszystkich punktów – może uznać, że jest (albo nie jest) w ciąży. Każda z nas jest bowiem inna, podobnie jak inaczej przebiegają kolejne ciąże nawet u tej samej kobiety. Szybkość reakcji organizmu kobiety na nowy stan jest różna, trudno też przewidzieć, kiedy pojawią się pierwsze oznaki ciąży oraz jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieje jednak kilka wczesnych objawów ciąży, które obserwuje u siebie wiele kobiet – przeczytaj o nich więcej. 

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, warto odpowiednio przygotować się do roli mamy i porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem. Ja poszłam do niego dopiero po tym, jak pomimo odstawienia tabletek, przez dwa miesiące się nie udawało, zaś okres pojawiał się nieubłaganie. Byłam przekonana, że z uwagi na mój wiek dostanę jakieś witaminy czy wręcz tabletki, które nieco usprawnią proces owulacji, ale mój ginekolog kazał mi brać tylko kwas foliowy, dbać o siebie, „zachodzić i przychodzić”. No i zaszłam. I to w następnym miesiącu… 
Jakie są pierwsze objawy ciąży? 

Zwykle pierwsze objawy ciąży kojarzą się z porannymi nudnościami u wymiotami, choć wcale nie musi tak być. Na początku możesz na przykład odczuwać bolesność, wrażliwość piersi, szczególnie wokół sutków. Dzieje się tak z uwagi na produkowane podczas ciąży hormony, które powodują poszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększają dopływ krwi do piersi. Może to być wczesny objaw ciąży, choć ból piersi najczęściej pojawia się w ok. 4. tygodniu po zapłodnieniu. Ten symptom nazywany jest objawami przypuszczalnymi, bowiem jego występowanie pozwala nam przypuszczać, że jesteśmy w ciąży. 

Inne, subiektywne objawy świadczące o prawdopodobnej ciąży, to: 
  • częste oddawanie moczu (wielce denerwujący objaw, którego niestety doświadczyłam na sobie i który wciąż nie ustępuje), 
  • zaparcia, które są wynikiem podwyższonego poziomu progesteronu w organizmie, co powoduje zaleganie resztek przemiany materii w jelitach. 
Mogą pojawić się ponadto bóle głowy i pleców, zawroty głowy i omdlenia, chwiejność emocjonalna, zmiany samopoczucia. Do kolejnych objawów można zaliczyć:
  • powiększenie obwodu brzucha, 
  • przyrost masy ciała, pojawienie się rozstępów na skórze, 
  • zmiana koloru błony śluzowej pochwy i sromu na niemal purpurowy, spowodowana większym niż dotychczas ukrwieniem tych okolic, pojawienie się zwiększonej ilości mlecznej wydzieliny z pochwy, 
  • powiększenie piersi,
  • zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych i kresy białej, 
  • zmiany apetytu: zarówno jego zwiększenie, jak i jego zmniejszenie, szczególnie przy pojawieniu się porannych mdłości i wymiotów; zwiększona wrażliwość na zapachy (u mnie utrzymuje się po dziś dzień),
  • brak krwawienia miesięcznego, 
  • pozytywny wynik testu ciążowego. 
Te dwie ostatnie wskazówki to znak, że powinnaś pomyśleć o udaniu się do lekarza ginekologa, aby potwierdził on przypuszczenia i zaplanował dalsze postępowanie. Objawy, które pozwalają na potwierdzenie ciąży w 100%, pojawiają się bowiem dopiero kilka-kilkanaście tygodni po zapłodnieniu. Do objawów tych zaliczamy: stwierdzenie ruchów płodu i wysłuchanie tętna płodu przez lekarza, a także uwidocznienie płodu w badaniu USG. Badanie jest również niezbędne, żeby określić, czy – biorąc pod uwagę wiek ciąży – rozwija się ona prawidłowo. Przy mojej pierwszej ciąży bowiem okazało się, że ciąża przestała się rozwijać – bez wizyty u lekarza, dalej byłabym przekonana, że wszystko jest w porządku.

Komentarze