W którym tygodniu ciąży jestem?

Zgodnie z tzw. regułą Naegelego za początek ciąży uznawany jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Nie jest to jednak metoda doskonała – problem powstaje szczególnie u kobiet, które mają nieregularne miesiączki. Należy również pamiętać, że data początku miesiączki nie jest datą zapłodnienia, bowiem do niego dochodzi nieco później, podczas owulacji. Dlatego przykładowo 9. tydzień ciąży może być dopiero 7. tygodniem życia dziecka. 


Wiek ciąży - początek 

Za moment rozpoczęcia ciąży w większości przypadków podaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesięcznego. Nie bierze się tu pod uwagę tzw. „krwawienia (plamienia) implantacyjnego”, które często jest mylone z miesiączką przez kobiety, które nie mają świadomości, że zaszły w ciążę. Dla tych kobiet, które planują ciąże, a nie mają bardzo skąpych miesiączek, krwawienie to jest bardzo łatwe do odróżnienia od okresu. Występuje mniej więcej tydzień przed planowaną miesiączką (lub 6-12 dni po owulacji, czyli po zapłodnieniu) i jest mniej obfite niż zwykła miesiączka, a kolor krwi jest zwykle brązowawy lub lekko różowy. Aby rozwiać wątpliwości, czy plamienie jest wywołane ciążą, czy też to wcześniejsza miesiączka (m.in. stres czy wysiłek fizyczny może ją przyspieszyć) warto wykonać domowy test ciążowy. 

Dlaczego tydzień ciąży jest ważny? 

Obliczenie tygodnia ciąży jest bardzo ważne dla określenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W zależności od tygodnia ciąży, inne są normy dla dziecka, inny też powinien być sposób postępowania ciężarnej. Dokładne wskazanie tygodnia ciąży ma również istotne znaczenie dla określenia terminu porodu. Ponadto wiek ciążowy musi być oznaczony w sytuacji, kiedy podejrzewa się poród przedwczesny bądź poronienie. 

Inne metody pozwalające obliczyć tydzień ciąży 

Poza regułą Naegelego wiek ciąży (szczególnie w przypadku kobiety, która nie miesiączkuje regularnie) można obliczyć dzięki badaniu USG. Dzięki temu badaniu, na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL), określa się wiek dziecka i termin porodu. Wiarygodność tego badania zwiększa się, jeśli USG wykonamy przed 10. tygodniem ciąży, bowiem im płód jest większy, tym mniejsza jest możliwość pomiaru CRL. Wówczas można posłużyć się pomiarem dwuciemieniowego wymiaru główki płodu (BPD), długością kości udowej (FL) bądź poprzecznym wymiarem móżdżku (TCD). Pomiar ten nie będzie jednak wiarygodny w sytuacji, kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo. 

W sytuacji, kiedy kobieta długo nie orientuje się, że jest w ciąży, a ponadto nie jest w stanie określić daty ostatniej miesiączki, stosuje się nieco mniej dokładne metody, jak np. określenie czasu, kiedy kobieta poczuła pierwsze ruchy dziecka (ok. 18.–20. tygodnia w przypadku pierwszej ciąży, ok. 16.–18. tygodnia w przypadku kolejnej). Dodatkową wskazówką dla lekarza jest też badanie dna macicy i określenie jego wysokości: 
16. tydzień ciąże – około 2 palce nad spojeniem łonowym; 
20. tydzień ciąży – 2 palce pod pępkiem; 
24. tydzień ciąży– na wysokości pępka; 
28. tydzień ciąży – 2 palce nad pępkiem; 
32. tydzień ciąży – w połowie wysokości pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym mostka a pępkiem; 
36. tydzień ciąży – pod łukiem żebrowym; 
40. tydzień ciąży – 2 palce pod łukiem żebrowym – obniżenie się dna miednicy.

Im bardziej jesteś wsłuchana w swoje ciało i w sygnały, które wysyła, tym wcześniej zapewne zorientujesz się, że jesteś w ciąży. Ja jednak uparcie je ignorowałam, nie chcąc robić sobie przedwczesnej nadziei (szczególnie, że poprzednią ciążę poroniłam). Jeśli masz wątpliwości, albo podejrzewasz ciążę (na przykład spóźnia ci się okres) wykonaj test ciążowy, a jeśli wyjdzie pozytywny, umawiaj się do lekarza!

Komentarze

  1. W trakcie karmienia w organizmie wytwarzane są hormony które hamują owulację. Nie dziwi więc, że w przypadku matek nie karmiących piersią szybko wznawia się cykl.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz