Trzeci miesiąc ciąży (tydzień 9-13)

źródło: pixabay
Pierwszy i drugi miesiąc ciąży często związane są jeszcze z brakiem świadomości tego, że w naszym ciele rozwija się nowe życie. Dopiero od trzeciego miesiąca możemy cieszyć się nadejściem maluszka i niecierpliwie go wyczekiwać. Zobacz, jak rośnie maluch i jak zmienia się twoje ciało, a także na co powinnaś szczególnie uważać. 

Wiek zapłodnieniowy – 7 tydzień (9 tydzień ciąży) 


W tym okresie ciąży odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka wynosi 22-30 mmi wymiarami odpowiada średniej wielkości oliwce. Wyraźnie wydłużają się kończyny dziecka. Dłonie ułożone nad sercem zakończone są palcami i zaokrągleniami tworzącymi poduszeczki. Długość nóg wynosi połowę długości ciała. Głowa jest bardziej wyprostowana, zaczyna tez być widoczna szyja. Gałki oczne pokrywają się powiekami, dobrze wykształcone są już małżowiny uszne. 

Dziecko zaczyna poruszać tułowiem i kończynami (niestety, jeszcze przez jakiś czas tego nie poczujesz), co jest już widoczne na USG. Zarodek coraz bardziej przypomina swym wyglądem małego człowieka, lecz nie można jeszcze odróżnić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki. Zewnętrzne narządu płciowe w tym okresie ciąży są bowiem typu obojnaczego i przez kilka następnych tygodni trudno będzie stwierdzić, jakim ulegną przemianom. 

Dosłownie z dnia na dzień powiększa się wielkość macicy (jest już wielkości grejpfruta) oraz rosnącego w niej zarodka. Od tej chwili możesz już zaobserwować zwiększanie się obwodu brzucha, nawet pomimo niewielkiego wzrostu wagi. 

W czasie ciąży o ponad 50 proc. wzrasta objętość krążącej krwi (przyrost ten jest różny u różnych kobiet) i niestety będziesz musiała zmagać się również z negatywnymi tego konsekwencjami. Jest to jednak niezbędne zjawisko, gdyż odpowiada zapotrzebowaniu rosnącej macicy. Objętość krążącej krwi zwiększa się już od I trymestru, jednak największy występuje w II trymestrze ciąży. W III krwi nadal przybywa, jednak w wolniejszym niż dotychczas tempie. Wzrost objętości krążącej krwi w różnym stopniu zależy od przyrostu jej dwóch komponentów: osocza (plazmy) oraz krwinek (czerwonych, białych i płytkowych). Początkowo rośnie głównie ilość osocza, a następnie zwiększeniu ulega liczba krwinek czerwonych, co zwiększa zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Proces ten może doprowadzić do niedokrwistości objawiającej się poczuciem wyczerpania, zmęczenia oraz ogólnym złym samopoczuciem. Dlatego zadbaj o wypoczynek i zdrową dietę. 

Wiek zapłodnieniowy – 8 tydzień (10 tydzień ciąży) 


Do końca tego tygodnia odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka powiększy się do 31-42 mm. Od tej chwili można już określać masę płodu. Dziecko waży ok. 5 g, zaś wielkością odpowiada małej śliwce. Większość układów i narządów dziecka jest już rozwiniętych. 

Wraz z końcem 10 tygodnia kończy się okres zarodkowy ciąży. Od tej pory mamy już do czynienia z płodem. Charakteryzuje się on szybkim rozwojem i zróżnicowaniem każdego z trzech listków zarodkowych, które w tym właśnie czasie uległy ostatecznemu wykształceniu. Musisz też wiedzieć, że większość wad wrodzonych powstaje właśnie do 10 tygodnia ciąży. Pocieszające jest jednak to, że teraz właśnie kończy się najbardziej newralgiczny okres rozwoju dziecka i staje się ono bardziej odporne na szkodliwe oddziaływanie środowiska. 

Twoja sylwetka wciąż zmienia się nieznacznie (choć już – mimo niewielkiego wzrostu wagi ok.0.5 kg miałam już widoczny brzuszek, spodnie też zrobiły się nieco bardziej opięte w biodrach), ale już powoli możesz zacząć kompletować stroje ciążowe. 

Wiek zapłodnieniowy – 9 tydzień (11 tydzień ciąży) 


W tym tygodniu ciąży odległość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi już 44-60 mm. Twoje dziecko waży ok.8 g, wielkością odpowiada limonce. Od tej chwili tempo wzrostu płodu będzie bardzo duże. W następnych 3 tygodniach odległość ciemieniowo-siedzeniowa wzrośnie potrójnie. Głowa unosi się i odchyla do tylu w kierunku kręgosłupa, coraz bardziej widoczny staje się też podbródek. Wydłuża się również szyja. Na paluszkach zaczynają być już widoczne paznokcie. Różnicują się też powoli zewnętrzne narządy płciowe i całkiem możliwe, ze za ok. 3 tygodnie będzie można już wstępnie określić płeć dziecka (ja w 14 tygodniu, podczas USG usłyszałam, że na 80 proc. będzie dziewczynka). 

Zmiany zewnętrzne, jakie zachodzą w twoim ciele, nawet nie dorównują temu, co dzieje się w jego wnętrzu. Kończy się I trymestr, a rosnąca wraz z płodem macica wypełniła dno miednicy. Ponad spojeniem łonowym wyczujesz już guzowaty twór, czyli macicę z rozwijającym się w niej płodem. 

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to poza zwiększaniem się obwodu brzucha, możesz zaobserwować mocniejszy wzrost włosów i paznokci (ma to związek ze zwiększonym krążeniem krwi w organizmie oraz zmianami hormonalnymi), a także poprawę stanu skóry (po raz pierwszy od wielu lat zapomniałam co to trądzik!!!!). 

Wiek zapłodnieniowy – 10 tydzień (12 tydzień ciąży) 


Twoje dziecko waży już 8 – 14 g, zaś odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok.61 mm. W ciągu ostatnich 3 tygodni dokonał się ogromny postęp – wielkość płodu powiększyła się prawie dwukrotnie. W tym okresie ciąży długość płodu jest znacznie lepszym jego wyznacznikiem, niż waga. 

Podczas tego tygodnia powstaje zaledwie kilka nowych struktur ciała płodu, natomiast wszystkie ważniejsze układy i narządy, które wykształciły się jeszcze w okresie zarodkowym, powiększają swoje wymiary i doskonalą funkcje. Szkielet chrzęstny płodu zaczyna być zastępowany kostnym. Palce dłoni i stóp już się rozdzieliły. W skórze pojawiają się rozsiane zawiązki cebulek włosowych. Jelita zaczynają się kurczyć i przesuwają pokarm, a ze światła jelita przez jego ścianę, wchłaniana jest glukoza. Przysadka, czyli gruczoł dokrewny u podstawy mózgu zaczyna wytwarzać hormony. Doskonaleniu ulega również system nerwowy płodu. Dziecko porusza się wewnątrz macicy, wciąż jeszcze nie są to jednak ruchy odczuwalne przez matkę. Zaczynają się jednak uwidaczniać pierwsze odruchy płodu, poruszają się spontanicznie kończyny, maluch porusza ustami i otwiera buzię. 

Pod koniec 12 tygodnia macica jest już tak duża, że nie mieści się w miednicy. W czasie całej ciąży powiększy się tak znacznie, że wypełni całą miednicę i jamę brzuszną, a w kilka tygodni po porodzie znów stanie się mała. 

Możesz zauważyć już wyraźne przebarwienie na twoim brzuchu (tzw.linea negra) – przebarwieniu ulega środkowa linia brzucha, tzw, kresa biała, która z czasem nabiera ciemnobrunatnego koloru. Nie pojawia się ona jednak u wszystkich kobiet.

Wiek zapłodnieniowy – 11 tydzień (13 tydzień ciąży) 

W tym okresie ciąży następuje szybki wzrost płodu, Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz 65-78 mm, a masa ciała 13-20 g. Płód jest wielkości brzoskwini, a przez następne 24 tygodnie ciąży jego rozwój fizyczny będzie bardzo szybki. Zmieniają się też proporcje ciała maluszka: od tej chwili przyrost długości płodu dotyczy przede wszystkim tułowia, a w mniejszym stopniu głowy, czyli zmniejszać się będzie dysproporcja między wymiarami głowy, a resztą ciała.

Twarz dziecka zaczyna nabierać cech ludzkich. Oczy, które do tej pory położone były z boku u podstawy głowy, zaczynają się do siebie zbliżać, zaś uszy umiejscawiają się po boku głowy.

Jelita, których rozwój zaczyna się w obrębie pęcherzyka żółciowego i później pępowiny (a zatem poza ustrojem zarodka), zaczynają lokalizować się wewnątrz jamy brzusznej. Z tym wiąże się pewne rzadkie zaburzenie (występuje raz na 10 000 urodzeń), określane mianem przepukliny pierścienia pępkowego, lub inaczej omphalocele. Nieprawidłowe zamknięcie powłok brzusznych powoduje, że jelita noworodka pozostają poza jamą brzuszną (wytrzewienie jelit). Wymaga to natychmiastowej interwencji chirurgicznej po porodzie, ale rokowania co do życia i prawidłowego rozwoju dziecka są bardzo dobre.

Ten wzrost płodu przekłada się również na zmianę wielkości macicy. W tym okresie ciąży dno macicy może być już wyczuwalne ponad spojenie łonowym, około 10 cm poniżej pępka..Macica przestaje mieścić się w miednicy i zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne. Teraz będziesz przybierała na wadze, warto zatem wyruszyć na zakupy!

Jeśli chcesz minimalizować ryzyko wad płodu i umożliwić szybką interwencję lekarską, umów się na badanie prenatalne!

Komentarze