Czwarty miesiąc ciąży (tydzień 14-17)

źródło: pixabay
Gratulacje, właśnie wchodzisz w drugi trymestr ciąży, czyli okres, który większości kobiet daje dużo radości i w pełni mogą cieszyć się z faktu poczęcia maluszka. Przede wszystkim, jeśli w pierwszym trymestrze źle się czułaś, to w drugim jest szansa na lepsze samopoczucie. Przechodzą poranne mdłości, a jeszcze nie jesteś tak ociężała i zmęczona, jak będziesz w trzecim trymestrze. 

Przyznam jednak, że dla mnie ten czwarty miesiąc był chyba najgorszym. Złe wyniki testu PAPP-A, który robiłam po badaniach prenatalnych, a następnie amniopunkcja i oczekiwanie na wynik (4 tygodnie), nie tylko sprawiły, że przybyło mi parę siwych włosów, ale skutecznie odebrały radość z bycia w ciąży. 

Wiek zapłodnieniowy – 12 tydzień (14 tydzień ciąży) 


Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wzrosła do 80-93 mm, Płód jest wielkości twojej pięści i waży prawie 25 g. 

Zmianą, która najbardziej rzuca się w oczy w wyglądzie płodu, jest przesunięcie gałek ocznych z boków głowy w kierunku nosa. Szyja płodu wciąż się wydłuża, a broda nie przylega już tak ściśle do klatki piersiowej. Doskonaleniu ulegają także genitalia i podczas badań prenatalnych można już z pewną dozą prawdopodobieństwa stwardzić płeć płodu (u mnie lekarz obstawiał, że to na 80 proc. dziewczynka, co potwierdziła amniopunkcja). 

Ubrania ciążowe powinny już zagościć w twojej szafie (choć ja do piątego miesiąca mieściłam się w spodnie sprzed ciąży). To, jak duży stanie się w tym miesiącu twój brzuch, jest uzależnione od kilku czynników, tj. napięcia mięśni ściany brzucha oraz skóry. Dlatego też u kobiet, które już rodziły, ciąża jest widoczna wcześniej niż u kobiet rodzących po raz pierwszy. 

Jeśli planujesz uczestniczyć w szkole rodzenia, a jeszcze nie zarezerwowałaś terminu, dobrze jest umówić się już teraz – może być wiele chętnych. Ja umawiałam się w kwietniu na sierpień! 

Wiek zapłodnieniowy – 13 tydzień (15 tydzień ciąży) 


Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wzrosła do 94-103 mm, Płód jest wielkości małej piłki i waży prawie 50 g. 

Twoje dziecko wciąż rozwija się bardzo szybko. W tym okresie jego skóra jest tak cienka, że widać przez nią formujący się system naczyniowy. Ciało płodu zaczyna pokrywać meszek płodowy (languo), będący początkiem owłosienia. 

Gałki oczne są już w typowej pozycji ,choć nadal zbyt szeroko rozstawione. Kształtują się również małżowiny uszne i coraz bardziej przypominają uszy ludzkie, a sam płód przypomina już noworodka. Szybko twardniejące kości płodu zatrzymują coraz więcej wapnia. 

Twój brzuch zapewne nie pozostawia już wątpliwości, że jesteś w ciąży. Dno miednicy jest wyczuwalne zaledwie 7,6 do 10 cm poniżej pępka. Jeszcze za wcześnie, by poczuć ruchy płodu, ale stanie się to już niebawem. 

Wiek zapłodnieniowy – 14 tydzień (16 tydzień ciąży) 


Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wzrasta w tym tygodniu do 108-116 mm, zaś waga do 80 g. 

Ciało i główkę płodu pokrywa już delikatne owłosienie przypominające meszek. Przyczep pępowinowy przesunął się nieco do dołu ściany jamy brzusznej płodu i znajduje się bliżej miejsca zajmowane go później przez pępek. 

Dobrze wykształcone są już paznokcie pokrywające ostatnie paliczki palców. Kończyny dolne są dłuższe od górnych – na USG możesz zaobserwować, jak się poruszają. Zresztą 16/17 tydzień to moment, kiedy zaczynasz czuć ruchy płodu. Jeśli jednak tak się nie stanie, nie przejmuj się tym zbytnio – ruchy te są wyczuwane w różnym czasie, a kobiety, które już rodziły, czują je wcześniej niż te, które spodziewają się pierwszego dziecka. 

Wraz z rozwojem płodu rośnie też wielkość macicy i łożyska. Sześć tygodni temu macica ważyła zaledwie 140 g, a dziś już 250 g. Wzrosła też do 250 ml ilość płynu owodniowego. Dno macicy wyczuwa się już odległości około 7 cm poniżej pępka. 

16 tydzień to czas, kiedy powoli powinnaś przyzwyczajać się do zmiany pozycji, w której sypiasz. Przede wszystkim nie powinnaś spać płasko na plecach, bo macica która już nico waży, może w takiej pozycji uciskać na aortę brzuszną oraz żyłę główną dolną. Zaburza to przepływ krwi w dolnej połowie ciała, powoduje niedokrwienie macicy, a zatem i płodu. Równie niewskazane jest spanie na brzuchu, bowiem powoduje ono ucisk macicy i płodu. 

Wiek zapłodnieniowy – 15 tydzień (17 tydzień ciąży) 


Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi już 110-120 mm, zaś waga do 100 g. Płód jest wielkości twojej rozpostartej dłoni. 

W dziecku zachodzą bardzo duże zmiany. Zaczyna tworzyć się tkanka tłuszczowa, która z tygodnia na tydzień będzie coraz bardziej widoczna. Odkładany w niej tłuszcz jest ważnym składnikiem ochronnym dla ciała, broniącym noworodka przed chłodem otoczenia, a także wpływającym na metabolizm płodu. 

Macica znów przesunęła się do góry – jest już tylko 3-5 cm poniżej pępka. Ciąża stała się bardziej widoczna, a w dole brzucha widoczne jest wyraźne obrzmienie. Zmieniają się również proporcje innych części ciała. Do tej pory powinnaś przytyć 2,25 – 4,5 kg. 


Komentarze