Dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego dziecka

Peggy Choucair z Pixabay
O dopłatę do wyjazdu wakacyjnego dziecka starać mogę się praktycznie wszyscy. Istnieje kilka sposobów na jej uzyskanie. Sprawdź, jak czyją pomoc w tym zakresie możesz liczyć – o ile na złożenie wniosku do gminy jest już za późno (wiedza ta przyda ci się w przyszłym roku), to wciąż możesz otrzymać pieniądze od pracodawcy. 

Pracodawca 


W sytuacji, kiedy firma utworzyła Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zatrudniony może otrzymać wczasy pod gruszą lub dopłatę do kolonii dziecka. Alternatywą jest wypłata pracownikowi przez zakład świadczenia urlopowego. Często o dofinansowanie do wakacji możemy starać się nie tylko dla siebie, ale także członków rodziny. O zasadach udzielania takiego wsparcia i jego wysokości decyduje regulamin – warto dokładnie się z nim zapoznać. Może on wymagać np. dostarczenia zaświadczenia o zarobkach członków rodziny czy potwierdzenia zapłaty za wykupione kolonie. Warto też pamiętać, że takie dofinansowanie wypoczynku dziecka w wieku do 18 lat jest w całości zwolnione z podatku tylko wtedy, gdy wypoczynek organizują podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (np. biura podróży, szkoły czy parafie). W innych przypadkach kwota dofinansowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Oprócz tego pracodawca może pomóc w partycypowaniu kosztów wyjazdów dzieci na kolonie czy obozy, wyjazdy naukowe, a także pobytów sanatoryjnych i leczniczych. 

Gminy 


Bezpłatne wyjazdy na kolonie często organizują gminy - w budżetach corocznie zabezpieczane są środki na dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży. Fundusze te są przekazywane organizatorom kolonii czy obozów, ci zobowiązani się do przyznania w rekrutacji pierwszeństwa uczestnikom, którzy spełniają określone warunki. 

O warunkach ubiegania się na miejsce na takim turnusie trzeba dowiadywać się w swojej jednostce samorządowej. Zwykle do skorzystania z tego rozwiązania kwalifikują się dzieci z rodzin z niezbyt dobrą sytuacją materialną, czyli takich, gdzie dochód w rodzinie nie przekracza określonego progu dochodowego. Wyjechać mogą również dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, a także z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi odpowiednimi zaświadczeniami lekarskimi i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym. Ale kryteria tak naprawdę mogą być bardzo różne - niektóre gminy fundują wczasy na przykład najlepszym uczniom. 

Na stronach internetowych kuratoriów oświaty są informacje o tym, którzy organizatorzy otrzymali dofinansowanie z budżetów wojewody. 

Jeśli twoje dochody przekraczają określoną kwotę, ale ze względu na trudną sytuację rodzinną podlegasz ośrodkowi pomocy społecznej, możesz starać się o gminne dofinansowanie. Mogą to być zasiłki celowe, specjalne czy zwrotne. Przed złożeniem wniosku sprawdź, jakie dokumenty prócz zaświadczenia o dochodach są wymagane. 


Komentarze