Paciorkowiec w ciąży


Paciorkowiec w ciąży może być bardzo niebezpieczny, bowiem grozi zakażeniem dziecka w czasie porodu. Dlatego też w ostatnich tygodniach ciąży z pewnością lekarz zleci badanie w tym zakresie (ja miałam go w 36 tygodniu ciąży) – musisz się zatem liczyć z pobraniem wymazu z pochwy i okolic odbytu.

Co za paciorkowiec?


Paciorkowce z grupy B są bakteriami stanowiące część naturalnej flory przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej, gardła oraz jelit. Występują ponadto w górnych drogach oddechowych oraz na powłokach skórnych. Nosicielstwo tych bakterii jest dość powszechne, a sama ich obecność w organizmie nie oznacza jeszcze choroby. Przyjmuje się, że około 10 do 30 proc. ciężarnych jest nosicielami paciorkowca bez żadnych objawów.

Bakterie te niekiedy kolonizują drogi rodne kobiety, przedostając się często do pochwy z powodu jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem. Paciorkowiec w pochwie może przemieszczać się do macicy i zagrażać bezpieczeństwu rozwijającego się płodu, znajdującego się w pęcherzu płodowym.

Bakterie paciorkowca są bardzo niebezpieczne dla noworodka, ponieważ jego układ odpornościowy jest jeszcze słabo ukształtowany. Do infekcji u dziecka dochodzi przez zachłyśnięcie się zakażonym płynem owodniowym podczas porodu, a ryzyko przeniesienia paciorkowca z matki na dziecko sięga nawet 70 proc. Paciorkowiec u malucha może wywoływać sepsę, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet zapalenie szpiku kostnego.

Istnieją szczegółowe zalecenia dotyczące ograniczenia zakażeń paciorkowcami z grupy B u noworodków. Pierwszym zaleceniem jest leczenie stanu nosicielstwa u bezobjawowych nosicielek praz kobiet z grupy ryzyka – do grupy tej należą matki, u których w momencie porodu wystąpiła gorączka powyżej 38 st.C; płyn owodniowy odpłynął wcześniej niż 18 godzin przed porodem; doszło do porodu przedwczesnego; poprzednie dzieci miały objawy zakażenia paciorkowcami.

Drugie zalecenie dotyczy wszystkich kobiet, pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży, u których powinno się wykonywać posiewy w kierunku paciorkowców z grupy B. Kobiety z pozytywnym wynikiem posiewu należy leczyć doustnie preparatami penicyliny.


Antybiotykoterapia


Podawanie ciężarnej antybiotyków w okresie okołoporodowym jest metodą, która ma na celu zapobiegnięcie przedostanie się bakterii z organizmu matki do organizmu dziecka w czasie porodu. Najczęściej podaje się antybiotyki z grupy penicylin drogą dożylną (jeśli masz uczulenie na penicyliny, powiedz o tym lekarzowi). O wyborze postępowania medycznego i sposobie zakończenia ciąży decyduje ginekolog. Koniecznie też powinnaś o zakażeniu paciorkowcem powiedzieć zespołowi medycznemu przed porodem. 


Komentarze