W piątym miesiącu ciąży twoje dziecko jest najbardziej aktywne i właśnie wtedy większość kobit czuje jego pierwsze ruchy. Ty możesz być wyraźnie obolała w dolnej części brzucha i w okolicach żeber, gdzie więzadła zaczynają się rozciągać, by pomieścić rosnący płód. Twój pępek może zrobić się wypukły, ponieważ rosnąca macica wypycha go na zewnątrz. Powinien wrócić na swoje miejsce po porodzie, choć być może nigdy nie osiągnie pierwotnego wyglądu.
Pomiędzy 19 a 21 tygodniem ciąży powinnaś mieć drugie ze standardowych badań USG.
Wiek zapłodnieniowy – 16 tydzień (18 tydzień ciąży)
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa zwiększyła się do 12,-14 cm, a płód waży 150 g. Chociaż twoje dziecko stale rośnie, od tej pory przyrosty jego masy i długości ulegną spowolnieniu. Zastąpi je doskonalenie się istniejących narządów i układów, a dziecko ma już bardziej ludzkie cechy niż przedtem. W 18 tygodniu ciąży można wykryć u płodu ewentualne wady serca, widoczne podczas badania USG.
Zmienia się coraz bardziej twoja sylwetka. Górny brzeg macicy od pępka dzieli odległość 2 palców. Masa ciała w porównaniu z masą przed ciąży być może wzrosła już nawet o 5,8 kg. Jednak pamiętaj, że przybieranie na wadze i wygląd są indywidualnymi cechami kobiety.
Mogą pojawić się już u ciebie bóle kręgosłupa lub pleców. Odczuwać je będziesz przy dłuższym staniu, ćwiczeniach fizycznych, marszach czy prostowaniu się. Zwykle nie są one zbyt silne, ale dokuczliwe. Niekiedy utrudniają nawet chodzenie, wstawanie z łóżka lub z krzesła. Przyczyną bólu jest nienaturalne przegięcie kręgosłupa równoważącego dodatkowy ciężar z przodu ciała. Na to mogą nakładać się zmiany w ruchomości i samo obciążenie stawów dodatkową masą dziecka, macicy oraz tkanki tłuszczowej. Dlatego też natężenie bólu zwiększa się wraz z czasem trwania ciąży. Powiększająca się macica z płodem przesuwa punkt ciężkości ciała do przodu od linii nóg. Rozluźnieniu ulegają również więzozrosty miednicy, a ma to związek z działaniem hormonów ciążowych, przygotowujących organizm kobiety do porodu. Wszystko to sprzyja pojawieniu się bólu przy chodzeniu i staniu.
Wiek zapłodnieniowy – 17 tydzień (19 tydzień ciąży)
Odległość ciemieniowo – siedzeniowa wynosi w tym tygodniu ciąży od 13-15 cm, a dziecko waży już 200 g. Od tej chwili – aż do porodu – dziecko powiększy masę ciała aż 15 razy! W tej chwili, począwszy od 19 tygodnia, problemów nie sprawia wykrycie wodogłowia u płodu – obecnie w wielu przypadkach można już leczyć takie dziecko nawet w okresie prenatalnym.
Dno twojej macicy znajduje się już tylko 1,3 cm poniżej pępka.
Wiek zapłodnieniowy – 18 tydzień (20 tydzień ciąży)
Odległość ciemieniowo – siedzeniowa płodu wynosi 14-16 cm, a dziecko waży już 260 g.
Macica doszła już prawdopodobnie do wysokości pępka teraz powiększanie się obwodu brzucha stanie się bardziej regularne i widoczne niż dotychczas. Od tej chwili też lekarz zacznie już regularnie mierzyć przyrost obwodu brzucha (przyznam, że ja nie byłam na dzień dzisiejszy ani razu w ten sposób mierzona, a jestem w 37 tygodniu) oraz sprawdzać na jakiej wysokości znajduje się dno macicy – miernikiem są często palce lekarza i tak też jest np. w moim przypadku. Pomiar ten jest bardzo istotny bowiem, np. w czasie badania położnik stwierdzi, że w 20 tygodniu ciąży wysokość dna macicy wynosi 28 cm, to można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że albo została źle obliczona przewidywana data porodu,, albo zamiast jednego płodu rozwijają się dwa (zweryfikuje to USG). Jeśli w 20 tygodniu ciąży natomiast macica znajduje się 15-16 cm ponad wzgórkiem tonowym, to może to również oznaczać mylne wyznaczenie przewidywanej daty porodu, wskazywać na nieprawidłowy rozwój płodu, hipotrofię wewnątrzmaciczną lub inne przyczyny.
Wiek zapłodnieniowy – 19 tydzień (21 tydzień ciąży)
Już minął półmetek ciąży i twoje dziecko nadal rośnie. Waży już 300 g, zaś odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 18 cm. Ma wielkość dużego banana. Teraz tempo jego wzrostu ulega spowolnieniu choć dziecko nadal przybiera na wadze, doskonali też funkcje narządów. Pod koniec 21 tygodnia jelita płodu są już na tyle wykształcone, że płód potrafi połykać i wydalać płyn owodniowy (i to prawie 500 ml dziennie). Przy połykaniu płyn przesuwa się przez żołądek do jelita, gdzie następuje wchłanianie wody, a resztki przedostają się do jelita grubego.
Dno twojej macicy wystaje ponad pępek i jest wyczuwalne centymetr ponad nim. Teraz już nawet szczupłe kobiety utraciły swoją talię i zwykle trudno już nie zorientować się, że jesteś w ciąży.
Warto też wiedzieć, że w drugiej połowie ciąży dochodzi do zmiany objętości i powiększania się nie tylko talii, ale i innych części ciała ciężarnej – dość często kobiety obserwują obrzęki w okolicach kostek i stóp, pojawiające się zwłaszcza pod koniec dnia.
Wiek zapłodnieniowy – 20 tydzień (22 tydzień ciąży)
Płód waży już około 350 g, a odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi prawie 19 cm. Organizm dziecka ciągle się zmienia, a z dnia na dzień jego ciało staje się coraz dłuższe i masywniejsze. Macica wystaje 2 cm ponad pępek, a wysokość dna, mierząc od wzgórka łonowego, przekroczyła 22 cm.
Komentarze
Prześlij komentarz