Poranne, a niekiedy całodzienne, nudności, są okropne. Szczególnie, że zwykle pojawiają się wówczas, kiedy teoretycznie możesz cieszyć się już z ciąży, nawet jeśli jeszcze nie chcesz powiedzieć o niej innym. Na poranne nudności cierpi około 80 proc. przyszłych mam, a dolegliwość ta często spotęgowana jest skrajnym zmęczeniem . Kobiety w różnym stopniu odczuwają poranne mdłości: niektóre nic nie czuja, inne trafiają do szpitala bo nie są w stanie utrzymać niczego w żołądku.
Poranne mdłości atakują zwykle najmocniej pomiędzy 4 a 12 tygodniem ciąży – w czasie kluczowym dla rozwoju płodu. Uważa się, że ich powodem jest obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, który jest produkowany wyłącznie podczas ciąży. Wiele kobiet popada w przygnębienie po tygodniach fatalnego samopoczucia, ważne więc, by o siebie dbać.
Mnie udało się porannych nudności uniknąć, mimo iż kilka razy zrobiło mi się niedobrze z powodu zapachu, nie skończyło się to wymiotami. Objawy zresztą były tak łagodne, że nawet nie mogę mówić o jakimkolwiek dyskomforcie. Wiem jednak, jak poranne nudności przechodziły moje koleżanki, dlatego postanowiłam zebrać sposoby na ich zwalczanie.
Kiedy poranne nudności się nasilają
Jeśli stwierdzasz, że nie radzisz sobie z mdłościami i / lub wymiotujesz tak dużo, że nie możesz utrzymać nic w żołądku (przypadłość znana jako „niepowściągliwe wymioty ciężarnych”) to pora zasięgnąć porady lekarskiej. Lekarstwo zwykle ma formę doustnych leków przeciwwymiotnych, natomiast ciężkie przypadki wymagają hospitalizowania, zaś leki podawane są dożylnie wraz z płynami.
Zawsze trzeba rozważyć potencjalne ryzyko i korzyści – jest to coś, co będziesz musiała robić na każdym etapie ciąży. W tym przypadku niewielkie ryzyko dla dziecka związane z przyjmowaniem leków jest mniejsze, niż rosnące ryzyko dla dziecka, kiedy matka czuje się tak źle, że grozi jej odwodnienie, niedożywienie i przemęczenie.
Jak sobie radzić z porannymi mdłościami?
Każdy chciałby wiedzieć, jak złagodzić poranne mdłości, ale niestety nie istnieje żadne klinicznie potwierdzone lekarstwo. Praktyka pokazuje jednak, że pomóc mogą następujące sposoby:
- Jedz mało i często – twoje ciało potrzebuje energii i choć oficjalnie uznaje się, że kobieta w ciąży potrzebuje tylko 100 kcal więcej na dzień, to być może będziesz musiała jeść więcej i częściej. Pamiętaj o tym, by zawsze mieć ze sobą zdrową przekąskę, bowiem kiedy pojawią się pierwsze oznaki głodu, może ona powstrzymać nudności.
- Walcz z mdłościami za pomocą jedzenia – być może nie masz na nic ochoty, kiedy masz nudności, ale zjedzenie czegoś pomaga. Wiele kobiet w ciąży woli proste, bogate w skrobię produkty, takie jak tosty czy krakersy.
- Pij dużo – jeśli nie lubisz wody, dodaj do niej nieco cytryny, pomarańczy, mięty czy ogórka, co znacznie poprawi jej smak. Spróbuj pić herbaty ziołowe.
- Wypróbuj imbir – jest to naturalny lek przeciwwymiotny, zatem imbirowa herbatka lub ciasteczka, mogą pomóc.
- Witamina B12 – najnowsze badania wykazały, że również ta witamina pomaga w zwalczaniu nudności. Jej największe stężenie znajduje się w wątrobie (ta jednak nie jest zalecana do spożycia w czasie ciąży) i w mięczakach (z nimi również ostrożnie), ale występuje również w rybach, serach i jajkach.
- Ćwiczenia fizyczne – nie każda mama może je w ciąży wykonywać, niektóre zaś zgłaszają, że nasilają one objawy nudności. Jednak energiczny spacer, trwający koło 20 min. z pewnością doda ci sił.
- Odpoczynek – spróbuj odpocząć w ciągu dnia, bo szczególnie po nieprzespanej nocy mdłości mogą się nasilać.
- Akupunktura i refleksologia – mogą złagodzić niektóre z uciążliwych objawów ciąży, w tym nudności.
Komentarze
Prześlij komentarz