Pierwszy miesiąc ciąży (tydzień 1 - 4)

Początek ciąży to czas, kiedy w naszym ciele zachodzą ogromne zmiany, których początkowo nie jesteśmy świadome. Z uwagi na to, że czas ciąży liczy się w tygodniach (pisałam o tym TU) musimy być wiadome, że podczas obliczonych w ten sposób pierwszych 2 tygodni ciąży praktycznie nic się nie dzieje, co więcej – nie doszło nawet do poczęcia dziecka. Dlatego też, kiedy lekarz mówi o ciąży trwającej 9 tygodni (jak w moim przypadku w tej chwili), to zwykle oznacza to, że do zapłodnienia doszło 7 tygodni temu. 

Dla celów medycznych (choć wynika to również z fizjologii rozwoju płodu) czas trwania ciąży dzieli się na trymestry. Ciąża obejmuje zatem 3 trymestry, każdy po około 13 tygodni. Podstawą do wyszczególnienia każdego z okresów trymestralnych są zmiany zachodzące w rozwoju zarodka i płodu. 

W I trymestrze dochodzi do formowania się głównych struktur organizmu, powstawania narządów i funkcjonalnych układów organizmu dziecka. Niestety, w tym okresie najczęściej zdarzają się poronienia (w ubiegłym roku właśnie w pierwszym trymestrze straciłam dziecko – w 6 tygodniu przestało się rozwijać). W ostatnim, III trymestrze dominują z kolei problemy ze strony organizmu ciężarnej. 

Przeczytaj, jak w ciągu pierwszego miesiąca zmienia się twój organizm i jak rozwija się zarodek. 

Wiek zapłodnieniowy – 1 tydzień (3 tydzień ciąży) 


Zarodek, który nosisz, jest dopiero mikroskopijnych rozmiarów. Składa się on z kilku, góra kilkunastu komórek, które jednak szybko się namnażają, a zarodek szybko się powiększa. Pod koniec pierwszego tygodnia istnienia jest wielkości główki od szpilki i w żadnym razie nie przypomina dziecka – ma średnicę ok. 0.15 mm. 

Pomimo tego, że to już 3 tydzień ciąży w swoim organizmie nie stwierdzasz żadnych zmian. Tylko w wyjątkowych przypadkach kobiety wiedzą, że doszło do zapłodnienia. Choć ja, już 3 tygodniu ciąży zrobiłam się strasznie wrażliwa na zapachy – szczególnie gotowane mięso i perfumy mnie odrzucały. Czasami, w momencie jajeczkowania, pojawia się np. lekki ból w podbrzuszu lub niewielkie skurcze, lub – kiedy jajo wszczepia się w błonę śluzową macicy, może pojawić się niewielkie plamienie. 

Wiek zapłodnieniowy – 2 tygodnie (4 tydzień ciąży) 


Mimo iż dziecko rozwija się intensywnie, wciąż jest bardzo malutkie. Średnica zarodka wynosi 0,36 do 1 mm. Twoja waga zwykle się jeszcze nie zmienia, podobnie jak sylwetka. Możesz jednak odczuwać:
  • tkliwość piersi, 
  • zmęczenie bez powodu, 
  • zmiany nastroju, 
  • częste oddawanie moczu, 
  • nudności z wymiotami lub bez wymiotów 
  • zmiany apetytu – głód, awersja do pewnych produktów lub zachcianki. 

Wielkie zmiany zachodzą jednak w rozwoju dziecka. Blastocysta, która wszczepiła się w błonę śluzową macicy jest dobrze osadzona. Jej wnętrze zaczyna wypełniać się płynem owodniowym, tworząc zaczątek pęcherza owodni. Tworzy się również łożysko, pełniące funkcje hormonalna i transportową, przenosząc do płodu substancje odżywcze oraz tlen. Powstaje również sieć nowych naczyń wypełnionych krwią matki. W obrębie zarodka formują się różne grupy komórek. Układają się one w tzw.listkach zarodkowych, z których powstaną w przyszłości różne części ciała. Można wyróżnić 3 listki zarodkowe: 
  • ektodermalny – z ektodermy wykształci się układ nerwowy (wraz z mózgiem), skóra i włosy, 
  • mezodermalny – z mezodermy powstanie szkielet i kościec, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy oraz większość mięśni, 
  • endodermalny – z endodermy powstaje układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca. 
Dwutygodniowy embrion przypomina wyglądem kijankę. 

Zrób test! Testy ciążowe są coraz bardziej czułe i rozpoznają ciążę nawet przed datą spodziewanej miesiączki, więc jeśli podejrzewasz ciążę, możesz zrobić test przed ok. tygodniem przed spodziewaną miesiączką. Pamiętaj jednak, że im wcześniej to zrobisz, tym większe ryzyko otrzymania fałszywego wyniku. 

Co powinnaś jeść? Skorzystaj z okazji, by wprowadzić dobrze zbilansowaną dietę: co najmniej trzy pożywne posiłki, poza tym warzywa i owoce. W miarę, jak brzuch będzie się powiększał, będzie uciskał na żołądek i stwierdzisz, że musisz jeść mniej, za to częściej. Najlepiej noś zawsze przy sobie zdrowe przekąski: owoce, zbożowe batoniki, krakersy. 

Komentarze