Drugi miesiąc ciąży (tydzień 5-8)

źródło: pixabay
O pierwszym tygodniu ciąży, o tym, jak zmienia się Twój organizm i jak kształtuje się organizm dziecka, pisałam TU. Teraz czas na poznanie zmian zachodzących w drugim miesiącu ciąży – przyznam, że dla mnie chyba najtrudniejszym i najbardziej wyczerpującym. 


Wiek zapłodnieniowy – 3 tydzień (5 tydzień ciąży) 

Twoje dziecko rośnie, ale wciąż bardzo wolno – obecna średnica zarodka wynosi 1,25 mm. W tym tygodniu w zarodku wykształca się płytka, z której powstanie układ krążenia i serce. Zaczyna się kształtować ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy), układ kostnoszkieletowy i mięśniowy. Tworzy się także kręgosłup dziecka. 

Prawdopodobnie, jeśli chodzi o wygląd twojego ciała (a szczególnie talię) nie ma żadnych zmian. Zaczynają się jednak pojawiać oznaki ciąży – w przypadku większości kobiet są to nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Najczęściej występują one rano i dlatego nazywa się je porannymi, choć mogą pojawić się o każdej porze dnia. Pojawiają się one zwykle przed 6 tygodniem i ustępują dopiero pod koniec I trymestru (około 13 tygodnia ciąży), choć ja mam je do dziś (15 tydzień), zwykle wieczorem. Ale osobiście nie mogę narzekać, bowiem mdłości – choć częste – zwalczałam jedzeniem małych porcji pokarmu. Wymioty na szczęście niemal zupełnie mnie ominęły, zdarzyły się tylko dwa razy, kiedy przeciążyłam organizm – raz po całodniowej wycieczce z pracy z podopiecznymi, drugi, po szykowaniu imprezy wielkanocnej w pracy. Ponoć dla zwalczenia nudności dobry jest imbir, ale u mnie – jak wspomniałam – wystarczyło tylko podzielić posiłki na mniejsze porcje. Nawet teraz, kiedy mam mdłości, sięgam po sucharka albo owoc i przechodzą. 

Innym objawem ciąży, jest częstsze oddawanie moczu (baaardzo częste), które ulega nasileniu wraz ze wzrostem ciąży. Powodem takiego stanu jest ucisk, jaki macica wywiera na ścianę pęcherza moczowego (warto wyposażyć się we wkładki higieniczne – dla własnego konfortu). 

W tym okresie kobieta zaczyna też odczuwać zmiany w piersiach. Często występuje mrowienie i bolesność piersi lub samej tylko brodawki. Można też stwierdzić ściemnienie otoczki brodawkowej, a także obrzmienie i wyniesienie otoczki ponad powierzchnię sutka. 

Nieco uciążliwym objawem ciąży jest uczucie przemęczenia i szybko ogarniającego znużenia, które może utrzymywać się przez całą ciążę (ja dopiero w okolicach 14 tygodnia przestałam zasypiać na stojąco po 19.00). 


Wiek zapłodnieniowy – 4 tydzień (6 tydzień ciąży) 

Wielkość zarodka wynosi teraz około 2 do 4 mm. Od 6 tygodnia ciąży widać czasami podczas USG bicie serca zarodka. Muszę przyznać, że to bardzo wzruszająca chwila, szczególnie, że ja byłam bardzo zestresowana idąc do lekarza. Mimo iż dużo wcześniej wiedziałam o ciąży, chciałam już mieć pewność, że lekarka będzie w stanie na USG określić, czy zarodek się wykształcił, czy żyje, dlatego zwlekałam z wizytą. W poprzedniej ciąży chodziłam do lekarza od 5 tygodnia co 2 dni – miałyśmy bowiem z lekarką nadzieję, że może źle określiłam początek okresu, że może ciąża jest młodsza, że się rozwinie. Wówczas, to właśnie w 6 tygodniu dowiedziałam się właśnie, że nie ma szans i że zarodek się nie rośnie. Późniejsze wizyty były tylko przygotowaniem dokumentacji do zabiegu w szpitalu, polegającym na usunięciu ciąży. Dlatego tym razem zwlekałam aż do 8 tygodnia. Kiedy zobaczyłam kropeczkę, która okazała się być dzieckiem i usłyszałam bicie miniaturowego serduszka, ryczałam jak bóbr. 

Szósty tydzień ciąży to początek okresu zarodkowego. Kończy się on 10. tygodnia ciąży. Okres ten ma ogromne znaczenie dla rozwoju płodu, ale również dla rozwoju i zdrowia dorosłego już człowieka. Teraz też zarodek narażony jest najbardziej na szkodliwe działanie czynników środowiska, w tym okresie też powstaje większość wad rozwojowych. 

W obrębie serca z małej cewki powstają komory, które zaczynają się kurczyć – ich ruch jest dostrzegalny na USG. 

W 6 tygodniu ciąży sylwetka większości kobiet zwykle się jeszcze nie zmienia i nie wzbogaca o kilogramy, a nawet – w przypadku tych ciężarnych, które męczą wymioty i nudności – dochodzi do utraty wagi. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz ewentualnie zaobserwować nieznaczne powiększenie obwodu ud i piersi. W tym okresie mogą męczyć cię zaparcia, bowiem często w czasie ciąży dochodzi do zmian czynnościowych w obrębie jelit. Zapobieganie takim kłopotom zależy w dużej mierze od nas samych – ja musiałam zwiększyć ilość wypijanych płynów, sięgnęłam też po płatki owsiane, orzechy i rodzynki. 


Wiek zapłodnieniowy – 5 tydzień (7 tydzień ciąży) 

Podczas 7 tygodnia zarodek znacznie powiększy swoje wymiary- pod koniec będzie miał już około 11 do 13 mm. Pojawiają się już zawiązki kończyn, które wyglądają jak krótkie płetwy. Zawiązki rąk są wyraźniejsze, niż zawiązki nóg i wyraźnie można wyróżnić w nich dwa segmenty – dłoniowy oraz ramieniowo-barkowy. 

Uwypukla się też serce i w tym czasie zaczyna się dzielić na prawą i lewą komorę. Pojawiają się też oskrzela – pierwotne drogi oddechowe służące do dostarczania powietrza do płuc. Formuje się także mózg, zaczynają być widoczne jelita oraz nozdrza. 

Ciąża raczej jeszcze nie jest widoczna – u mnie było widać najbardziej po piersiach i nieznacznie po brzuchu. Szczególnie w tym pierwszym okresie przyrost masy powinien być pod kontrolą – w tej wczesnej fazie ciąży nie powinnaś przytyć więcej, niż kilogram. 


Wiek zapłodnieniowy – 6 tydzień (8 tydzień ciąży) 

Do końca 8 tygodnia ciąży odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka (od czubka głowy po koniec wyrostka ogonowego) wyniesie 14-20 mm, a jego wielkość można porównać do ziarna fasoli. 

Na twarzy widać już wały powiekowe oraz koniuszek nosa i dziurki. Formują się wewnętrzne i zewnętrzne struktury uszu. W sercu wykształciły się już zastawki, rozgałęziają się coraz bardziej rurki łączące gardło z czynną częścią płuc, zaś tworzące się oskrzela zaczynają przypominać gałązkę drzewa. Tułów jest już wydłużony i łatwo go wyróżnić. Wydłużył się zresztą nie tylko tułów, ale też ramiona oraz nogi. Z widocznych fałdów palcowych niedługo powstaną palce. 

Macica stale powiększa się, w tym okresie jest już rozmiarów grejpfruta. Jej powiększaniu się może towarzyszyć ucisk lub bóle w podbrzuszu oraz w okolicy przydatków. Możesz już zaobserwować zmianę obwodu bioder, choć ja wciąż – w 15 tygodniu – mieszczę się w tych spodniach, które nosiłam przed ciążą (jedynie z zapięciem jest problem). 

Komentarze